Prosječne tražene cijene nekretnina u Hrvatskoj prosincu su u odnosu na studeni porasle za 0,5 posto, a u odnosu na prosinac 2009. odnosno na godišnjoj razini niže su za 4,7 posto, pokazuje izračun CentraNekretnina zasnovan na podacima o 500 tisuća traženih cijena istaknutih u oglasima.
Prema navedenoj publikaciji, banke nisu optimistične glede mogućeg brzog oporavka tržišta nekretnina u zemljama regije, osim u Poljskoj i Češkoj Republici kao mogućim iznimkama gdje tržište nije pretrpjelo jednake gubitke kao u ostalim zemljama pogođenima krizom. KPMG je proveo istraživanje među vodećim bankama u regiji kako bi procijenio izglede za dobivanje bankovnog financiranja za poslove vezane za nekretnine. “Prije globalne financijske krize, investitori su pojedine zemlje u srednjoj i istočnoj Europi više gledali kao dio jedne regije”, rekao je Andrea Sartori, voditelj sektora za nekretnine, odmor i turizam društva KPMG za regiju srednje i istočne Europe. “Kao reakcija na krizu, investitori sve više gledaju svaku zemlju i njezinu ekonomiju posebno. Takva promjena u pristupu i potraga za kvalitetnim nekretninama , stvorila je neujednačenu sliku u regiji”.
Sartori je mišljenja da su se zrelija tržišta poput Poljske i Češke Republike, otvorila više od drugih zemalja u regiji tokom 2010., jer su se investitori fokusirali na učinkovitije ekonomije. “Iako je financiranje dugova još uvijek problematično za mnoge voditelje projekata u razvoju nekretnina, do likvidacije velikog broja imovinskih portfelja nije došlo. Iako su tržište i povjerenje porasli tijekom 2010., stanje gospodarstva u SAD-u i Eurozoni je dovelo do rasprave o mogućem dvostrukom uronu recesije. Prije 2008. vidjeli smo ogromna povećanja u nabavi da bi se zadovoljila visoka potražnja. Danas se pokreće manje projekata, uglavnom zbog pomanjkanja financiranja razvoja”, poručio je Sartori.
Pristup banaka je nekonzistentan i varira od države do države. U Mađarskoj, Češkoj Republici i Bugarskoj, prioritet je sektor maloprodaje, dok se u Poljskoj i Rumunjskoj najviše preferira uredski sektor. U Slovačkoj, Hrvatskoj i Baltičkim zemljama, na vrhu liste prioriteta je industrijsko-logistički sektor, za razliku od hotelsko-odmarališnog sektora, koji se, osim u Hrvatskoj, najmanje preferira u regiji, stoji u publikaciji.
Predstavnici banaka koji su sudjelovali u istraživanju, izjavili su da u smislu kriterija koji moraju biti zadovoljeni prije odobravanje odobravanja financiranja, najvažnije je postojanje snažnog poslovnog modela, kao i visoka kvaliteta nekretnine zajedno sa razinom kapitala koje osigurava voditelj projekta ili investitor.