Vladine mjere za poticanje stanogradnje neće biti dovoljne kako bi se pokrenulo uspavano nekretninsko tržište
Tržište nije pretjerano oduševljeno dočekalo najave kako će Vlada ponuditi subvencioniranu stopu kamatnih kredita za kupnju prve nekretnine…
Podsjećamo, država će sa 66 posto subvencionirati kamatnu stopu stambenih kredita za kupnju prve nekretnine, s tim da kredit ne smije biti veći od 100 tisuća eura u kunama dok je maksimalna visina kamatne stope pet posto godišnje i ostaje fiksna prve četiri godine kredita! Uvjet kupnje je novogradnja čija je najveća cijena kvadrata (s PDV-om) 1900 eura. Po nekim izračunima u prve 4 godine plaćali bismo kamatu od 1,7 posto. Za taj program poticaja biti će izdvojeno samo 22 milijuna kuna.
Kritike su sijevale sa svih strana, od Radimira Čačića do Ekonomskog instituta Zagreb.
U razgovoru za Slobodnu Dalmaciju, član Uprave Stipić nekretnina Sven Muller komentirao je svoje razočarenje predloženim mjerama za poticanje stanogradnje…
“Vlada bi trebala subvencionirati kamate na rok od najmanje deset godina, to bi onda građani, pogotovo mladi ljudi koji bi trebali sudjelovati u tom programu, mogli prihvatiti kao dobro rješenje. Ovako me strah da će subvencija na razdoblje od samo četiri godine biti preslaba stimulacija i da to neće oživiti tržište nekretnina”, rekao je Muller.
On tvrdi kako neće biti prevelike zainteresiranosti za iskorištavanje vladinog subvencioniranog kredita…
“Upravo zbog toga što znam problematiku koja mlade ljude odbija od kupnje stana na kredit držim kako neće biti mnogo građana koji će se odlučiti na kupnju prvog stana na osnovi ove Vladine mjere. Ponavljam, kada bi Vlada subvencionirala kamatu najmanje deset godina, tada bi to bilo prihvatljivo tim mladim ljudima, jer bi im u tom razdoblju rata kredita bila manja za nekih 20 posto u odnosu na tržišne kredite”, kazao je Sven Muller za Slobodnu Dalmaciju.
Mi se samo možemo pitati zašto Vlada nije odlučila izdvojiti malo veću svotu za program subvencioniranih kredita. Sigurno bismo na cijelu situaciju drukčije gledali kada bi subvencionirani kredit imao kamatnu stopu od 1,7 posto u prvih 8 godina.
22 milijuna kuna poticaja za hrvatski nekretninski sektor je smiješno…